Park Vigelanda, Oslo

„Gustav Vigeland (1869-1943) – najsłynniejszy rzeźbiarz norweski, jest przede wszystkim znany jako twórca parku rzeźb, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Oslo i turystów. To monumentalne założenie krajobrazowe powstawało przez kilkadziesiąt lat: Vigeland umieścił tam kilkaset figur wykutych w granicie lub odlanych z brązu. Rzeźby w symboliczny sposób odnoszą się do etapów życia ludzkiego i dowodzą obsesyjnego wręcz zainteresowania artysty ludzkim ciałem. W centrum parku znajduje się tzw. Monolit – wykuty z jednego bloku granitu kolumna skomponowana ze splecionych postaci ludzkich. Muzeum Gustava Vigelanda (Vigeland-museet) znajduje się w domu, w którym artysta żył i tworzył, podarowanym mu przez miasto Oslo w zamian za stworzenie parku. Vigeland był twórcą wszechstronnym – zaprojektował też ozdobne kraty i oświetlenie w parku, a także przedmioty użytkowe, które do dziś można oglądać w jego mieszkaniu będącym częścią muzeum. Zajmował się również drzeworytnictwem.”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Gdybym musiała określić swój stosunek do jego dzieł to byłby on bardzo neutralny. Szanuję za twórczość, ale nie rozpływam się nad nią. Może to kwestia mojego bardzo ambiwalentnego podejścia do rzeźby samej w sobie. Może to kwestia parku, jego linearności. Może wiosny i słońca. Może nastroju, a może po prostu ilości ludzi.
Są jednak takie rzeźby i płaskorzeźby które do mnie mówią.

4126537_w

4126521_W

4126519_w

4126504_W

4126550_w

4126526_w

4126546_w

4126528_w

panorama3_w

 

Trzy lata zajęło mi wybranie się do Parku Vigelanda. Był gdzieś na końcu listy ‚must see’. Czy moje zdanie zmieniło się po tej wizycie? Ciężko powiedzieć. Pozostał na pewno szacunek  za wizję i naturalizm jednocześnie, poruszanie tematów ludzkich w najbardziej jawny sposób.

 

4126499_w

4126497_w

4126493_w

Powyżej zdjęcia okalających fontannę płaskorzeźby z brązu, które przedstawiają wieczny cykl życia człowieka. Vigeland stworzył ich 112 z czego użyto tylko 60.

4126485_w

Rzeźby na fontannie również dotyczą cyklu życia człowieka otoczonego opieką drzew. Od narodzin, aż po grób. Nasz czas na ziemi jest tylko częścią wiecznego cyklu który nie ma ani początku, ani końca.

4126420_w

 

Czy będę polecać wizytę w parku? Tak. Sztuka Vigelanda może się podobać lub nie. Jednak moim zdaniem warto ją poznać. Dodam jeszcze, że warto odwiedzić również muzeum, pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy :)

 

Reklamy

2 odpowiedzi na “Park Vigelanda, Oslo”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s